شهيده ريم صالح الرياشي هنوز امتیازی داده نشده

شهيده  ريم صالح الرياشي
محل شهادت  : بيت حانون
تاريخ شهادت : 1382/10/25

روز چهارشنبه چهاردهم ژانويه سال 2004به يادآور خاطره مادر شهادت طلب فلسطيني است، كه هنگام شهادت فقط 22سال داشت. وي اولين شهادت طلب زن در جنبش حماس و نوار غزه به شمار مي رود. با اينكه او هفتمين زن شهادت طلب فلسطيني است، اما عمليات وي با ساير عمليات هاي مشابه تفاوت دارد: زيرا وي اولين مادري است كه با شهادتش، همسر دو فرزندش را تنها گذاشت. (فرزند كوچك وي در زمان شهادتش فقط 18 ماه داشت.)
…صالح پدر ريم داراي 6 فرزند پسر و 4 فرزند دختر است، و ريم سومين فرزند خانواده اش به شمار مي آمد. وي نماينده يكي از شركت هاي باطري سازي خودرو هاي آلماني بود و اوضاع مالي مناسبي داشت.
ريم در خانواده مرفعي زندگي مي كرد و مانند تمام افراد صالح از دوران كودكي فردي متدين، مذهبي و پايبند به احكام و تعاليم دين مبين اسلام در تمام عرصه هاي زندگي بود. وي در زمان حيات زندگي خود در مسير اطاعت از پروردگار و عشق به رسول، دين و مومنان اسلام گام برداشت…او در سال هاي تحصيلش به انجمن اسلامي جنبش مقاومت حماس پيوست. ارزش ها، اصول و انديشه هاي اسلامي به تدريج در دل و جان ريم رشد و نمو يافت، و هر روز كه مي گذشت عشق و علاقه اش به دين و وطن بيشتر مي شد تا اينكه رسماً به جنبش حماس پيوست و به يكي از شاخص ترين  فعالان اين جنبش در عمل سكونتش تبديل شد.
ريم علاوه بر تردد در مساجد، پيوسته كتب ديني مطالعه مي كرد و مسائل عبادي مانند روزه و نافله را به جامي آورد تا جايي كه در مسجدالمصطفي به زنان دروس ديني مي آموخت….زماني كه به سن ازدواج رسيد جوانان بسياري كه شيفته و پايبند اخلاق، تدين  و اصالت ريم شده بودند به خواستگاريش آمدند. اما ريم مانند بقيه دختران عادي نبود كه طالب لذات دنيا باشد، بلكه با چشم بصيرت به افق هاي دور و دنيايي ديگر كه جهان مادي را درنوردد نظرداشت.

ريم براي خواستگارانش شرطي گذاشت كه در اين آخرالزمان پر آشوب كه ارزش ها در آن ضد ارزش در آن ارزش شده اند، عجيب مي نمود، شرط ريم براي خواستگارانش اين بود كه مانع از فعاليت هاي جهادي و مبارزاتي وي از جمله اجراي عمليات شهادت طلبانه نشود…درك و پذيرش اين شرط براي بسياري از افراد دشوار بود. اما برخي ديگر آن را به سادگي پذيرفتند. در اين ميان «زياد عواد» كه جواني 28ساله بود، اين شرط را با كمال ميل پذيرفت و همسر و همراه ريم در زندگي شد و اين دو در «مي الزيتون» واقع در شرق شهر «غزه» سكني گزيدند، پروردگار متعال به ريم و همسرش  دو فرزند به نام هاي ضحي و محمد عطا فرمود كه هر دو ژانويه 2004 كمتر از سه سال داشتند.
ازدواج ريم و به دنيا آوردن دو فرزند مانعي در برابر وي براي ادامه تلاش هايش نشد و مجدداً براي اجراي عمليات به گردان هاي قسام اصرار ورزيد. اما آنها باز هم مردد بودند. زيرا ريم يك مادر و همسر بود. با اين حال پافشاري، شجاعت و ايمان ريم عاملي شد تا گردان ها قسام با انتخاب وي به عنوان اولين مادر شهادت طلب علي رغم وجود ده ها و صدها دختر كه آرزوي شهادت بدين شكل را داشتند موافقت كنند….

اجراي اين عمليات نه تنها آسان نبود بلكه بسيار دشوار مبتني بر دقيق ترين جزئيات و پيش از همه مبتني بر توفيق و عنايت الهي بود. گذرگاه بيت حانون (ايريز) دژي نظامي در يك منطقه نظامي كاملاً بسته به شمار مي آمد، كه صدها نظامي صهيونيست در آن براي نابود كردن هر جنبنده اي به حالت آماده باش قرار دارند. در صبح روز عمليات، ريم يك كمربند انفجاري به خود بست و با پاي پياده به سوي هدف به راه افتاد. وي مانند ساير زنان در مسيري حركت كرد كه مملو از تدابير امنيتي صهيونيست ها بود تا اين كه ريم از دستگاه بازرسي الكترونيكي عبور كرد. دستگاه از وجود فلزات در زير لباس وي خبرداد. سرباز ها او را براي بازرسي به اتاق ويژه بردند. اما از ريم هيچ عكس العملي كه نشان از اضطراب و نگراني وي داشته باشد، مشاهده نشد و او در ميان آنها به راه افتاد در همين لحظه بود كه ريم دريافت بهترين فرصت براي اجراي ماموريتش فرا رسيده است، بنابراين دكمه را فشار داد و با عملیات استشهادی 4 صهيونيست به هلاکت رسیدند و 6 نفر زخمي شدند و همراه با آن اامنيت يكي از مهمترين پايگاه هاي اشغالگران صهيونيست در نوار غزه در هم شكست.

گذرگاه بيت حانون (ايريز) كه نوار غزه را به مناطق اشغالي سال1948 مرتبط مي سازد يكي از دشوارترين مناطق نظامي به شمار مي رود به گونه اي كه نزديك شدن يا عبور از آن براي افرادي غير از كارگران داراي مجوز عبور محال است. اما ريم تمام اين موانع و پست هاي بازرسي را پشت سر گذاشت و توانست با فريب دادن نيروهاي ارتش اشغالگر وارد اين دژ نظامي مستحكم شود آن هم در حالي كه بمب بزرگي را به همراه داشت. وي اين بمب را در ميان نظاميان اشغالگر منفجر كرد و طعم مرگ كه آنان تا پيش از اين به ملت فلسطين چشانده بودند، آنها چشاند. 

ريم در وصيت نامه اش مي گويد: «…خواهران عزيزم و كودكان مظلوم امت عرب! اجازه دهيد تنها را پيش از عملياتي كه در نظر دارم آن را اجرا كنم مخاطب قرار داده از پروردگار بخواهم شهادتم را بپذيردكمك كند تا شمار بيشتري از سربازان اشغالگر صهيونيست را به هلاكت برسانم…شهادت مي دهم در برابر پروردگار عليه تمام كساني كه اموال امت را سرقت و به حساب شخصي خود و خانواده، نزديكان و اطرافيانشان واريز كردند و مردم خود را رها ساختند و نتوانند به مصيبت هايي كه بر سر اين امت آمد بينديشند…پس از شهادتم سخنان زيادي خواهيد شنيد عده اي خواهند گفت: خودم را به كشتن دادم. عده اي خواهند گفت: خودكشي كردم و برخي نيز خواهند گفت: كه او چقدر احمق بود كه فرزندانش را كه در قرآن را حفظ كنند و در مدارس اسلامي درس بخوانند. اين دو امانت هاي من هستند كه در روز قيامت درباره آنان از شما خواهم پرسيد. ديدار همگي ما با هم در بهشت اين شاءا…
شما را به تقوا وصيت مي كنم. وصيت مي كنم شما را تكريم و تجليل از رزمندگاه فلسطيني زماني كه مرا دفن مي كنيد، نوار قرائت قرآن را با صوت…بخش كنيد و مخارج مراسم عزاي مرا صرف امور خيريه كنيد چرا كه مي دانم مردن نيازمند بسيارند. براي من در مسجد بزرگ«العموي» نماز بخوانيد. همچنين وصيت مي كنم كه در صورت امكان مدفنم در كنار قبور شهداء و صالحين باشد. قبرم را همسطح زمين قرار دهيد و بلندش نكنيد. از شما مي خواهم برايم دعا كنيد كه خداوند اين كارم را خالصاً براي خودش قراردهد. از هر رزمنده اي كه پابه اين سرزمين بگذارد نيز تشكر مي كنم.
به خاطر خدا روی قبرم فقط بنویسید: « شهیده ریم صالح الریاشی»

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *