سیده فرشته فاطمی نیا 5/5 (1)

شهیده فرشته فاطمی نیا قنبری فرزند حاجی سید گوهرشاه مشهور به سید ذاکر ، به‌ تاریخ اول آذر 1375 هجری شمسی در شهر باستانی کابل در یک خانواده سادات و متدین، دیده به‌ جهان گشود . نیاکان شهید فرشته در اصل از سادات امکه ولسوالی سرخ ‌پارسای ولایت پروان می‌باشند ؛ اما پدر وی از  ۵۰ سال به این‌ طرف در کابل زندگی می‌کند .
پدر او از متفذین قوم و مردی با تدبیر در امور اجتماعی و خانوادگی می‌باشد . او تمام فرزندان‌ش به خصوص شهید فرشته را همواره به تحصیل علم و دانش تشویق می‌کرد و مشکلات افغانستان را ناشی از بی‌سوادی و عدم آگاهی مردم می‌دانست .
حاجی سید گوهرشاه هفت فرزند پسر داشت و سخت مشتاق داشتن فرزند دختر بود که ناگهان فضای خانه او به نور رحمت خداوند روشن می‌گردد و وجود فرشته ی فرشته‌ خو به انتظار طولانی پدر و مادر پایان می‌دهد. از آن‌جا که شهید فرشته تنها فرزند دختر در خانواده بود، نزد پدر و مادر سخت عزیز و از جایگاهی ویژه برخوردار بود. او دوران کودکی را در ظل توجهات پدر و مادر سپری کرد و از مهر و محبت روز افزون این دو وجود نازنین بهره برد.وی دارای استعدادی عالی و هوشی سرشار بود ؛ لذا به تشویق پدر و مادر  ، پیش از آنکه به سن قانونی برسد در مدرسه محل خود شامل درس شده و ادبیات عربی را مانند صرف ، نحو ، تجوید ، روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم را آموخت و به دلیل ذکاوت عالی که داشت همواره مورد توجه و تفقد استادان خود قرار می‌گرفت . در سن هفت‌ سالگی شامل دبیرستان عالی عبدالرحیم شهید گردید و به‌ خاطر ظرفیت بالایی که داشت ، استادان مدرسه پیشنهاد کردند که باید در کلاس سوم شامل شود ؛ اما پدر و مادرش اصرار کردند که از کلاس دوم آغاز کند . شهید فرشته در مدرسه عبد الرحیم شهید نیز خوش درخشید و همیشه یا اول‌ نمره و یا دوم ‌نمره کلاس بود .
شهید فاطمی ‌نیا با موافقت پدر و مادر از دبیرستان عبدالرحیم شهید سه‌ پارچه کرده و در دبیرستان خصوصی به نام مدرسه سید الشهدا(ع) ادامه تحصیل داد و استعداد درخشان او روز به روز سبب تحیر آموزگاران و مایه فخر و مباهات خانواده می‌شد . او در کنار تحصیل، در کارهای فرهنگی مدرسه نیز سهم می‌گرفت و در عرصه‌های مختلف تصدیق‌ نامه‌ ها و مقام‌ های اول را کسب می‌کرد . شهید فاطمی نیا تا کلاس نهم در دبیرستان عبدالرحیم شهید ادامه تحصیل داد و سپس دوران دبیرستان را در مدرسه محمد آصف مایل به آموختن پرداخت . او در مدرسه مذکور هم معلم بود و هم متعلم ، هم درس می‌خواند و هم دیگران را آموزش می‌داد و نامش نیز در گروهی که اکثراً شاگردان لایق بودند در حاضری ثبت می‌شود و در آخر سال نیز جزء سه شاگرد برتر مدرسه معرفی می‌گردد.
او در دوران مدرسه ، نه‌ تنها دانش‌آموز برتر ؛ بلکه قاری خوش‌ لحن و مجری توانمند در برنامه‌ های دبیرستان نیز بود. شهید فاطمی ‌نیا دوران دبیرستان را با موفقیت سپری و به درجه اعلا و با نمره 99 درصد، فارغ و دیپلم خویش را اخذ کرد . او پس از اشتراک در آزمون سراسری کنکور با اخذ 307 نمره شامل دانشکده نرسنگ و دیپارتمنت قابلگی عالی در دانشگاه مرکزی کابل شد و در چهار سال دوره دانشگاه همیشه جزء چهار محصل برتر و نخبه در کلاس خود بود . او در آستانه جشن فراغت خود قرار داشت که دست‌های ناپاک دشمن در حالی‌ که میان جوانان و دانشجویان و استاتید دانشگاه سخنرانی می‌کرد ، نهال جوانی‌اش قطع و به زندگی پر از آمال و آرزوهایش پایان داد.

گویندگی

————————————————————
شهید فرشته فاطمی نیا گوینده‌ای توانا و سخنوری شیرین ‌بیان بود . وی که از یک‌ سال به این‌ طرف در برنامه‌های مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان شرکت می‌کرد در اکثر موارد در گفتگوی آزاد گفتمان، یکی از سخنرانان بهتر بود. نگارنده که وظیفه تهیه گزارش گفتمان‌ها را بر عهده داشتم ، فراموش نمی‌کنم که ساختار و شیوایی کلام شهیده فرشته فاطمی نیا از بسیاری از سخنرانان ، بهتر و برتر بود و ترتیب جملات و زیبایی ادبیاتش تهیه گزارش را برای من آسان می‌کرد؛ زیرا هم گفتارش منظم بود و هم مطابق عنوان‌های از قبل طرح‌شده گفتمان صحبت می‌کرد . وی نه ‌تنها با فصاحت و بلاغت سخن می‌گفت ؛ بلکه مطابق شرایط زمان و اوضاع جاری افغانستان صحبت کرده و بن‌بست‌ها و مشکلات را یادآوری نموده و راه حل ارائه می‌کرد.

بعد عبادی و ویژگی‌های اخلاقی

 ————————————————————
به گفته سید حسن ؛ برادر شهیده فرشته او دختر خانمی مؤمنه و متدینه بود و در حفظ حجاب ، نجابت و پاکدامنی ، مثال‌ زدنی است.
شهیده فرشته فاطمی نیا به نماز اول وقت پایبند بود و اغلب نماز شب را ترک نمی‌کرد . نماز یومیه او با تعقیبات ، حدود نیم ‌ساعت را در بر می‌گرفت و همچنین از هرماه سال چند روز آن ‌را روزه می‌گرفت . این شهیده افزون بر انجام واجبات به مستحبات نیز اهتمام می‌ورزید . به دعای کمیل ، ندبه و توسل زیاد مبادرت می‌ورزید و همیشه قرآن ختم می‌کرد.
هرچند اخلاق خانوادگی و برخورد نیک شهیده فرشته با اعضای فامیل ، قابل انکار نیست ؛ اما به گفته سید حسن، او آن‌ چنان غرق در تحصیل و معنویات بود که وقت ارزش‌ مند خود را با سخنان بیهوده ، رفتن به محافل عروسی و دیدن برنامه‌های تلویزیونی هدر نمی‌داد .
معنویت او آنچنان بر خانواده تأثیر گذاشته بود که وقتی وارد خانه می‌شد کسی جرأت نداشت تلویزیون را روشن کند ، چه رسد به این‌ که سریال‌های مبتذل را تماشا کنند .
به‌ راستی مقام شهادت نصیب فرشته‌ خویان می‌شود نه ددمنشان و دیوصفتان . شهیده فرشته به مرتبه‌ ای از بندگی رسیده بود که خدایش او را در حالی نزد خود خواست که حتی حجابش هم از سرش برداشته نشد و با اصابت یک ترکش به گلویش در حال سخنرانی، شربت شهادت نوشید.

فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی

————————————————————
شهید فرشته فاطمی نیا در عین حالی ‌که به درس‌های خود اهمیت می‌داد در اکثر برنامه‌های دینی ، مذهبی و همچنین گفتمان‌ ها و سمینارهای علمی شرکت کرده و به اندازه استعداد خود، از آنها بهره می‌برد. وی در کنار تمام فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی ، روضه‌ خوان و مداح خوش‌ لحن اهل‌ بیت بود . او در ایام سوگواری ائمه معصومین(ع) در برنامه‌ها شرکت کرده و در رثای اهل‌ بیت پیامبر(ص) مداحی و نوحه‌ سرایی می‌کرد.
این شهیده ، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان را زمینه خوبی برای رشد استعدادهای خود یافته بود ؛ لذا هر پنجشنبه در گفتمان‌ها شرکت کرده و به سهم خود ادای مسؤولیت می‌کرد.
شهید فاطمی نیای گرانقدر از عناصر فعال مرکز تبیان بود  و به ویژه در بخش بانوان دفتر مرکزی سهم فعالی ایفا می کرد و حضور او در تشکیلات مرکز تبیان چنان رو به رشد و ترقی بود که اگر زنده می بود و همچنان ادامه می یافت یکی از کادرهای تاثیر گذار تشکیلات می شد و در رده های مدیریتی بالای سازمانی قرار می گرفت و قطعا در راستای سامان یافتن وضع فرهنگی کشور به ویژه در جهت هدایت و مدیریت کاروان مبارزان زنان کشور وظایف بس سنگین و اثرگذاری انجام می داد.
سرانجام این جوان متقی و با استعداد در هفتم دی 1396 در حالی‌ که در گفتمان علمی پژوهشی هفتگی دفتر مرکزی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل ، پیرامون ششم دی ؛ سالروز خروج ارتش سرخ از افغانستان، شرکت کرده بود ، در هنگام سخنرانی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
 
روحش شاد و یادش گرامی باد!

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *